Simplivity anlatımına başlamadan önce Hyper-Converged(Hiper-Bütünleşik) sistem kullanmaya yeni başlayacak olanlardansanız nedir bu hiper-bütünleşik altyapı sistemi dedikleri kısaca bahsetmek istiyorum.

Fiziksel sunucuları kullanırken, belirli bir uygulama için en iyi şekilde yapılandırılmış uygun bir fiziksel sunucu gerekiyordu. Yani veritabanı için ayrı sunucu , Exchange için ayrı sunucu gibi.. Eski ve yeni sistemlerin bir arada olabileceği, farklı marka sunucuların fiziksel optimizasyonunu sağlamak, ve her uygulama için yapılandırmak oldukça karmaşıklığa neden olabiliyordu.

Bütünleşik sistemler de bu değişkenliği ortadan kaldırmanın daha fazla katma değer sağlayacağının farkına varılması sonucu ortaya çıkmıştır. Sanal sunucuların ortaya çıkışı ile fiziksel sunucularınızın sanallaştırma teknolojisi ile uyumlu olması yeterlidir. Sanal sunucu ortamındaki her uygulamanın özel gereksinimleri bir nebze de olsa daha az önemli hale geldi.

Yine benzer bir eğilimle firmalar sunucu, depolama sistemi, ağ sistemi, replikasyon, felaket kurtarma, sanallaştırma platformları ve yönetim yazılımlarını tek bir cihazda barındıran hiper bütünleşik ürünleri geliştirdiler. Bütünleşik sistemden farkı sanallaştırma platformu ve yönetim yazılımı da aynı cihazda kuruludur ve tüm bileşenler tek tedarikçiden alınır.

Hiperbütünleşik sisteme geçerken entegrasyon kolaylığı, standartlaştırmış olduğum sunucuya desteği, performansı ve tabii ki fiyatı benim için önemli..

Evet artık firmanın sunduğu çözümlere göz atabiliriz.

Simplivity , 2009’da IBM tarafından satın alınan Diligent Technologies Corporation’ın eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Doron Kempel tarafından kurulan bir şirket.Hipervizör, depolama, yedekleme, kopyalama, tekilleştirme, felaket kurtarma, WAN optimizasyonu ve  bulut ağ geçidi gibi pek çok alanda tamamen entegre edilmiş bir cihaz ve OmniStack Veri Sanallaştırma Platformu’nu kullanan bir çözüm sunuyor. Bildiğiniz üzere yakın zamanda da HPE bünyesine dahil oldu.

Performans. Donanım yardımlı  tekilleştirme, sıkıştırma ve optimizasyon, daha iyi depolama ve bant genişliği verimliliği sağlarken performansı da arttırıyor. Omnistack Accelerator card ile bu işlemin hızlandırılarak yapılmasını sağlıyor. 1 TB lık verinizi 10 sn. gibi kısa bir sürede yedekten geri dönebiliyorsunuz. Wmvare kullanıcısıysanız bu iş gerçekten çocuk oyuncağı çünkü sadece Simplivity tabı eklenmiş ve buradan tüm işlemleri yapabiliyorsunuz. Yedek alma ve yedekten dönme işlerini resimlerdeki yolu izleyerek yapabilirsiniz.

 

Ölçeklenebilirlik. İhtiyacınıza göre OmniCube yapılandırmalarını kolayca genişletip küçültebiliyorsunuz. Scale-out (Yatay Büyüme) yapısı ile ihtiyaç duyduğunuz zaman ihtiyaç duyduğunuz kadarını alarak büyüme kolaylığı sağlıyor.

Şifreleme. OmniCube CN-3400’teki isteğe bağlı şifreleme sürücüleri, gizli verilere yetkisiz erişimi önlüyor.

Yönetim. Veri merkezlerini LUN(Logical Unit Number) dan ziyade tek bir arayüzle yönetebiliyoruz. VMware vCenter, vRealize, UCS Director Entegrasyonu mevcut.

Felaket Kurtarma. Felaket kurtarma kurulumunu ve yürütülmesini hızlandırmak için sanallaştırılmış iş yüklerinin kolayca birkaç dakika içinde geri yüklenebileceğini vaadediyor. RPO (Read Point Object) ve RTO (Read Time Objective) sürelerini oldukça geliştirmiş gibi görünüyor. RPO için 10 dk. ve RTO saniyeler içinde yapılması mümkün.

Bulut Hizmeti. Bildiğim kadarıyla varsa ek VMWare lisansı gerektirmiyor ancak VMvare 5.5 ve üzeri versiyon destekliyor. Bunu özellikle Hyper-V gibi ücretsiz hipervizörden  geçerken göz önünde bulundurmak gerekebilir. Kısa zaman içinde Hyper-V destekleyeceğini de açıkladılar.

Sanal Masaüstü Altyapısı. Tek bir VDI (Virtual Desktop Infrastructure) ile  4.000’e yakın ofis çalışanı masaüstüne sahip kurumsal ölçekte ve sanallaştırılmış iş yükleri için LoginVSI tarafından bağımsız olarak onaylanmış bir ürün.

Tüm bunlar bir yedekleme çözümü ile neredeyse aynı fiyata mümkün olabilir.SimpliVity OmniCubes gibi hyper-converged sistemler maliyetten tasarruf etmenizi ve performansı artırmanızı sağlayacaktır.

Terimler
1.LUN (Storage üzerinde ayırdığımız alana LUN diyoruz ve örn.  2 TB lık bu alanı birden fazla sunucuya verebiliriz.)
2.RPO(Felaket kurtarma sonrası örn. RPO değeriniz 1 gün olsun , 1 gün önceki yedekten döndüğünüzde geçen süredeki  veri kaybı sizin için  kabul edilebilir demektir.)
3.RTO(Yaşanan kesinti sonrası sistemi tekrar çalışır duruma getirene kadar geçen süredir.)