Bulut, BT hizmetleri, Modern tüketici ,Dijital araçlar, İş Dünyası (IoT) ve yeni bulut dağıtım modelleri türlerinde benzeri görülmemiş bir büyüme yaşıyoruz.
Bugünden 2020’ye kadar – hemen hemen her şey değişebilir..
Büyük işletmelerin neredeyse yarısı hibrid bulut dağıtımlarına 2017 sonuna kadar sahip olacak.
Günümüzden 2020 yılına kadar olan süreçte, birlikte çalışmanız gereken 7 temel teknolojiye bakalım.
1.Bütünleşik Yeni Nesil Güvenlik. Gerçek şu ki – kritik veri noktalarına yönelik saldırılar kesinlikle büyümeye ve gelişmeye devam edecek. Örneğin, yakın tarihli bir Arbor Network güvenlik raporu, saldırıların boyut, karmaşıklık ve sıklıklarının nasıl büyüdüğünü gösteriyor. 2014’te bildirilen en büyük DDoS saldırısı 400Gbps’dir ve diğer büyük bildirilmiş olaylar sırasıyla 300, 200 ve 170Gbps’de. On yıl önce en büyük saldırı 8 Gbps idi. Sırada ne var? 2020’de bulutunuzu ve ötesini nasıl daha iyi koruyorsunuz? Bunları düşünün:
– Bütüncül Güvenlik. Güvenlik modeliniz uçtan uca olmalı, her dijital ve veri noktasını içermelidir. Bu noktada çok önemli bir kural hatırlamanız gerekir: Güvenlik söz konusu olduğunda “silver bullet” yoktur. Geleneksel güvenlik duvarları yeterli değildir. Hatta NGFW (yeni nesil güvenlik duvarları) bile tek başına yeterli değildir. Öncül ve bulut üzerinde BT konumlarına sahip kuruluşlar, daha fazla veri noktasını, mobil kullanıcıyı destekleyen ve gelişen yeni güvenlik sistemleri türlerini benimsemek zorunda kalacaklar.
Sonuç: her zaman büyük güvenlik resmine bak.
– Yeni Nesil Güvenlik Hizmetleri. Sanal güvenlik hizmetleri, fiziksel aygıtların yapabileceklerini arttırmaya yardımcı olur.Bu hizmetler, nextgen IPS / IDS (saldırı önleme ve algılama) yanı sıra akıllı veri kaybını önleme (DLP) mekanizmaları etrafında döner. Bu güvenlik hizmeti aslında kimlerin,nerede,ne zaman ve nasıl kaynaklara   eriştiğini sorgulayacaktır.
–  Cihazlar ve Kullanıcılar ile Entegrasyon. Bu yeni nesil bütünsel güvenlik modelleri, kullanıcıların güvenli bir alanda çalışırken gerçekten mobil olmasını sağlayacaktır. Uyum ve bulut bir takım kuruluşlar tarafından daha fazla benimsenince güvenlik hizmetleri gelişen veri taleplerine uyum sağlamalıdır.

2.Gelişen Genel Bulut Hizmetleri. Genel bulut hizmetlerine yönelik pazar, tüm pazarlarda yüksek büyüme oranları göstermeye devam ediyor ve Gartner bunun 2017 yılında da devam etmesini bekliyor. Bu güçlü büyüme, bir dijital iş stratejisi izleyen kuruluşların artan eğilimi sayesinde, eski BT servislerinden bulut tabanlı hizmetlere doğru bir değişimi yansıtmaya devam ediyor. Hibrit bulut hala bulut bilgi işleminin en baskın biçimlerinden biri olmasına rağmen Genel bulut teklifleri daha rekabetçi, farklı ve daha fazla iş kullanımına kesinlikle etkisi olacak.
2020 ve sonrasında – maliyetleri dengelemek, veri merkezi adımlarını azaltmak ve işi gerçekten geliştirmek için genel buluta bakın.

3.Hyperconverged Altyapı-HCI. Hyperconverged sistemlerde neden bu kadar büyüme görüyoruz?

Nedeni Basit – BT ortamının en kritik parçalarından ikisine – sanallaştırma ve bulut – entegre ediyoruz. HCI, büyük veri sistemleri, sanal kaynak dağıtımı ve çeşitli bulut hizmetleri ile daha da bütünleşecek. Fiziksel ve sanal kaynak teknolojilerini bütünleştirirken, çeviklik ve uzantı yetenekleriniz neredeyse sınırsız hale gelir.

4.Kapsayıcı Servislerin Kabul Edilmesi. Konteynerler kesinlikle cazibe kazanıyor ve şu anda HCI, bulut ve sunucu sistemleri ile bütünleşiyorlar. Örneğin, Docker uygulamaları ve bağımlılıklarını esnek ve taşınabilir sanal konteynırlara paketler.
Daha fazla ağ ve sanallaştırma teknolojisi artık kapsayıcı uygulamaları ve hizmetleri destekliyor. Örneğin, Citrix NetScaler yeni CPX adlı ürün grubunu piyasaya sürdü. Citrix, CPX’in uygulama teslimatı kontrollü (ADC) olduğunu ve geleneksel ADC’den daha kolay üretim yapılabileceğini söylüyor. Geliştirme ekipleri, canlı olarak çıkacak kesin ürünü özelleştirebilir, yapılandırabilir ve amaçlandığı gibi çalışacağı için yeni bir güven kazanabilir.
İleride, Kapsayıcı Servisler; işletim sistemleri, bulut hizmetleri ve geleneksel uygulamaları etkileyecek. Örneğin, yalnızca IIS fonksiyonunu çalıştırmak için tüm işletim sistemini dağıtmak yerine kapsayıcı bir hizmet olarak çalıştırmak.

5.WAN (ve Veri) Kontrol ve Optimizasyon. Daha fazla bant genişliği, daha fazla veri aktarımı ve daha zengin kullanıcı deneyimleri talep ediyoruz. Dağıtılmış bir bulut ortamında bağlantı kraldır. Gelecekteki bulut ve WAN manzarasına baktığınızda, kullanımda herhangi bir yavaşlama yok.
Kuruluşlar buluta daha fazla veri aktarmaya devam ederken, bu içeriği yönetmeyi ve yayınlamayı optimize etmeleri gerekecek. Ülkeler arası ofis bağlantıları artıyor ve BT bağlantısı da dünyaya yayılıyor. Gecikmenin bir uygulamayı ve üretkenliği öldürebileceğini söylemeye gerek yok..Dolayısıyla, internete ve buluta olan bağımlılık artmaya devam ederken bu hizmetler kritik olacak. 2020 bulutunuz kritik kaynakların dağıtımını dinamik olarak optimize etme ve kullanıcı deneyimini sürekli geliştirmenin yollarına sahip olacak..

6.Otomasyon ve İş Akışı Düzenleme. Büyük ekonomi ve iş trendlerini ortaya çıkarmak hiç kolay değildir. BT ve iş dünyası liderleri her zaman teknoloji ve kendi kuruluşları arasındaki bağlantıyı geliştirmenin yollarını arıyorlar. Hem bulut hem de veri merkezi otomasyonu / düzenlemesinde yeni çözümler “gerçek zamanlı” kontrolü bir sonraki seviyeye taşıyor. 2020 bulutu, tahmine dayalı ve çok dinamik bir pazara cevap verebilecek daha fazla kabiliyete sahip olacaktır. Yeni çözümler, felaket kurtarma ve iş sürekliliği (DRC),kendi kendine iyileşen, otomatik sorun giderebilen ve hatta uygulama dağıtımı ve yaşam döngüsü denetimlerinin tamamı ile ilgili daha iyi yetenekler sunar.
İş dünyası, iş akışı ve veri merkezi düzenleme / otomasyon teknolojileri, kuruluşların kaynakları kontrol etmesine ve genel kullanıcı deneyimini optimize etmesine yardımcı olur.

  1. IoT, Sayısallaştırma Ve Dijital Devrim.Goldman Sachs, yakın zamanda , Internet’in Şeyleri veya IoT’in bir sonraki teknoloji mega trendi olarak ortaya çıktığını ve iş dünyasında yankı uyandırdığını söyledi. İnternet’e bağlanarak – fitness bileziklerinden endüstriyel ekipmanlara kadar – milyarlarca gündelik aygıta bağlanarak, şirketler, hükümetler ve tüketiciler için bir dizi yeni fırsat ve zorluklar açıyor.Dijital döneme giren herhangi bir organizasyon için en iyi tavsiye, dijital devrim için hazırlıklı olmaktır. İyi bulut stratejileri oluşturun, sağlam veri merkezi için çalışın ve işletimi engellemeyen, ancak kullanıcıyı     etkinleştiren güvenlik yöntemlerini aktifleştirin.

Birçok analist ve uzman aslında IoT’yi İnternetin Üçüncü Dalgası olarak görüyor.

Sonuç. Temel olarak bulut ve hizmet tüketimini etkileyebilecek pek çok eğilim olduğundan ,Bulut ve modern iş dünyasında devrim yaratmayı amaçlayan 7 teknolojinin bir listesini oluşturmak zor olmadı.
Bugün, teknoloji hayatımızla iç içe geçti. Evlerin ve diğer cihazların internete bağlı olduğunu görüyoruz; Bu yeni dijital sınır her gün yaptığımız işi etkiliyor. İş için doğru teknolojilerle çalışmak, kullanıcıların mutluluğunu sağlamada önemli bir fark yaratacak ve daha dijital hale getirilmiş bir dünya için hazır olmalarını sağlayacaktır.

Kaynak
http://talkincloud.com/channel-cafe/cloud-2020-beyond